subota, 23. travnja 2016.

Nanočestice za prenos lijekova - “Drug targeting”


Polimerne nanočestice – nosači za intradermalnu/transdermalnu isporuku lijeka 



Razvoj polimernih nanočestica, u svrhu kontrolisane i ciljane isporuke lijekova i prevazilaženja nedostataka tradicionalnih nosača ljekovitih supstanci, započeo je sa ciljem kontrolisanog oslobađanja ljekovite supstance, koje obezbjeđuje :

- ravnomjernu i efikasnu koncentraciju lijeka na ciljnom mjestu, 

- redukuje učestalost doziranja i smanjuje mogućnost sporednih, neželjenih efekata (npr. toksični efekti nesteroidnih antinflamatornih lijekova, citostatika, antimikrobnih lijekova)

Polimerne nanočestice karakterišu dobre osobine stabilnosti i mogućnosti zaštite inkorporirane ljekovite supstance od hemijske i enzimske degradacije.
Nanoveličina ovih koloidnih nosača povećava efikasnost i preciznost medicinske dijagnostike i terapije na nivou pojedinačnih molekula ili molekulskih struktura, omogućava bolju penetraciju i efikasniju akumulaciju ljekovite supstance na ciljnim mjestima.


Polimerne nanočestice su koloidni sistemi prečnika manjeg od 1000 nm.


Međutim, mnoge studije su pokazale da je za isporuku lijekova idealan opseg veličina od 5-250 nm, jer nosači ovih veličina imaju tendenciju da posjeduju sličan niz osobina pogodnih sa fiziološkog i anatomskog aspekta isporuke ljekovite supstance. 

U zavisnosti od načina sinteze, razlikuju se dvije vrste polimernih nanočestica:

  • nanosfere, koje su matriksni sistemi i čiji cijeli volumen zauzima polimer, 

  • nanokapsule, koje predstavljaju rezervoar sisteme, sastavljene od uljanog ili vodenog jezgra, okruženog polimernom membranom.

Podjela, definicija i šematski prikaz nanosfera i nanokapsula:



Nanočestice sposobne su da absorbuju i/ili enkapsuliraju lijek, i tako ga zaštite od hemijske ili enzimske degradacije.

U nanokapsulama, lijek je ograničen na šupljinu okruženu polimerskom ili polikristalnom membranom, dok su nanosfere matrični sistemi u kojima je lijek fizički i uniformno dispergovan.


Sada se koriste različiti stimulansi koji iniciraju raspršenje nanokapsule u datom trenutku i na definisanom mijestu.



Na Rajs univerzitetu 2002 godine patentirana je tehnologija nanoomotača za komercijalnu primjenu.

Nanoomotači su sastavni dio nanokompozita koji se sastoji iz lijeka i polimera koji je usklađen sa tumorskom metom kao dio cjelovitog sistema zajedno sa jezgrom kompozita koji se injektira u tijelo.
Nanoomotači kruže unutar tijela sve dok se potpuno ne akumuliraju u blizini tumorskih ćelija.
Kada se osvijetle infracrvenim laserom nanoomotači selektivno apsorbuju IR frekvencije, tope polimer i otpuštaju njegov lijek puneći njime specifična mjesta oboljenja. 

Brojne su istraživačke grupe koje se bave istraživanjima biološke primjene zlata. 

Alternativni pristup primjeni zlata otvara se istraživanjima na nanočesticama željeza i antitijela u nanobiosondama veličine od 40 nm. 
Hemijski inertne sonde se injektiraju i cirkulišu u tijelu dok se antitela selektivno vežu za membranu tumorskih ćelija.
Kad se jednom tumor prekrije nanosondama posle nekoliko sati magnetno polje zagreva čestice gvožđa više od 76ºC ubijajući ćelije tumora za nekoliko sekundi. 

Kad se ćelije jednom razore tijelo ih izbacuje i uklanja ćelijske ostatke i nanočestice. 
Za nanobiosonde se kaže da funkcionišu slično kao pažljivo postavljen eksploziv koji se detonira daljinskim upravljačem, za razliku od hemoterapije koja ubija i nema kolateralne štete.
Prve nanočestice koje su predložene kao nosači ljekovitih supstanci bile su izrađene od želatine i umreženog albumina.
Međutim, variranje stepena čistoće polisaharida, stimulacija odgovora imunog sistema od strane proteina, kao i toksičnost sredstava za umrežavanje, bili su dovoljni razlozi da se istraživački interes ubrzo usmjeri ka upotrebi sintetskih polimera za razvoj nanočestica. 

Za tu svrhu prvobitno su korišteni bio-nedegradabilni polimeri akrilamida i metil metakrilata, koji su potom zamjenjeni biodegradabilnim sintetskim polimerima, dizajniranim prvenstveno za primjenu u medicini (PLA, PGA, PLGA, PCL)
Prve rezultate ispitivanja mogućnosti primjene polimernih nanočestica za ciljanu isporuku lijekova u/kroz kožu objavili su Alvarez-Roman i saradnici.
U in vitro studijama ovi autori su dokazali ostvarivanje produženog kontakta sa kožom, te značajno poboljšanje penetracije visoko lipofilne molekule oktilmetoksicinamata (OMC) inkorporirane u biodegradabilne PCL-nanočestice.

Eksperimenti u kojima je upoređivana antimikrobna efikasnost hlorheksidina inkapsuliranog u PCL -nanokapsule u odnosu na rastvor hlorheksidin - diglukonata, dokazali su:

  • odloženo oslobađanje hlorheksidina iz PCL-nanokapsula i 

  • poboljšanje antimikrobne aktivnosti ove supstance protiv bakterije Staphylococcus epidermidis, usljed produženog kontakta nanonosača lijeka sa uzročnikom, površinom kože i kožnim folikulama.


Mikroigle – savremeni sistemi za isporuku lijekova 


Mikroigle predstavljaju čvrste ili šuplje kanale (cjevčice) čija dužina iznosi od 50- 900 µm, a spoljašnji dijameter je uglavnom manji od 300 µm. 

Kako bi odgovorili različitim zahtjevima terapije, a u cilju optimizacije stepena ili mjesta isporuke lijeka, mikroigle mogu biti različitog oblika, veličine i gustine po jedinici površine potporne ili adhezivne membrane

Iako su mikroigle prvi put predstavljene još 1976. godine, tehnologija neophodna za izradu igala mikronskih dimenzija postala je dostupna tek početkom ovog vijeka, kada je započela masovna proizvodnja mikroelektičnih sredstava. 

Šematski prikaz različitih mikroigala:

Prvi eksperimentalni rad o mikroiglama objavio je Hashimi sa saradnicima 1995. godine.
Mikroigle korištene u ovom radu dobijene su tehnikom graviranja iz silikonskih pločica i korištene su za intracelularnu isporuku kalceina u in vitro uslovima. 

Rezultati ove in vitro studije su pokazali da mikroigle dužine 150 µm povećavaju permeabilnost kože za ispitivanu model supstancu i do četiri puta više. 

Nakon što je uspješnost mikroigala u isporuci lijeka potvrđena, Kaushik je 2001. godine dokazao i potpuno bezbolnu primjenu mikroigala na ljudima.
Naime, mikroigle za transdermalnu primjenu su dizajnirane tako da, stvarajući pore mikronskih dimenzija u SC-u, penetriraju kroz epidermis do dubine od 70-200 µm, pri čemu ne dopiru do nervnih završetaka u dermisu.
Na ovaj način obezbjeđena je potpuno bezbolna primjena, što je jedna od osnovnih prednosti mikroigala u poređenju sa potkožnim iglama. 

Pored bezbolne primjene, mikroigle imaju i niz drugih prednosti u poređenju sa drugim metodama za isporuku lijeka kroz kožu zbog čega se smatraju mnogo naprednijim i efikasnijim sistemima za poboljšanje trandermalnog transporta lljekovitih supstanci. 

Za razliku od konvencionalnih transdermalnih flastera:

  • mikroigle imaju mogućnost da potpomognu isporuku lijekova koji ne podliježu pasivnoj difuziji kroz SC 
  • i veličina molekule lijeka ne predstavlja ograničavajući faktor za primjenu mikroigala. 


Prednosti formulacije i primjene mikroigala su i ciljana isporuka lijeka u specifična tkiva kože, potencijalno smanjenje doze kao rezultat poboljšane efikasnosti lijeka, veoma dobra podnošljivost bez dugoročnog edema ili eritema, kao i efikasnija kontrola stepena isporuke ljekovite supstance u poređenju sa isporukom lijekova kroz SC. 
Tako na primjer, mikroigle pružaju mogućnost ciljane isporuke vakcina uepidermalne ćelije koje učestvuju u imunom odgovoru (Langerhansove ćelije i dermalne dendritne ćelije).
Time se obezbjeđuje primjena manjih doza u poređenju sa intramuskularnom ili subkutanom injekcijom. 

Takođe, važno je napomenuti da koža ipak predstavlja barijeru za mikroigle, ali više u pogledu mehaničkih svojstava nego sa aspekta intercelularne ili hemijske strukture kože. 

Iako je struktura kože veoma fleksibilna, otpor penetraciji mikroigala ipak postoji, isto kao i prema svim drugim stranim objektima mikronskih dimenzija.

Prednosti i nedostatci primjene mikroigala:



Literatura:


FORMULACIJA I KARAKTERIZACIJA RASTVORLJIVIH MIKROIGALA ZA KONTROLISANU TRANSDERMALNU ISPORUKU KETOPROFENA INKAPSULARINOG U POLIMERNE NANOČESTICE, doktorska disertacija, Sonja R. Vučen Beograd, 2013.

PRIMENA NANOMATERIJALA U MEDICINI, magistarski rad, Taina Grujić, Novi Sad, 2013.






petak, 22. travnja 2016.

Polifosfazeni i polisiloksani

Polifosfazeni



Polifosfazeni čine širok raspon hibridnih anorgansko-organskih polimera s većim brojem različitih skeletnih struktura koje sadrže naizmjenične atome fosfora i azota.



Gotovo sve od tih molekula sadrže  po dvije organske ili organometalne bočne skupine vezane na svaki atom fosfora. Oni uključuju linearne polimere s formulom (N = PR1R2) n, gdje su R1 i R2  organske ili organometalne bočne skupine.
Linearni polimeri su najveća skupina, sa opštom strukturom prikazanom šematski na slici.

Ostale poznte strukture su cikličke, u kojima su mali fosfazenski prstenovi povezani zajedno ugljikovodonicnim lancima.
Poznate su strukture kao što su blok kopolimera, zvijezda, dendritičke ili tip češlja.
Poznato je više od 700 različitih polifosfazena, s različitim bočnim skupinama (R) i molekularnim strukturama.





Sinteza




Postupak sinteze ovisi o vrsti polifosfazena. Najraširenija je metoda linearnih polimera i temelji se na postupku koji uključuje dva koraka.



U prvom koraku mala ciklična struktura polifosfazena, poznata kao heksaklorociklotrifosfazen, sa formulom (NPCl2) 3 , se grije u hermetički zatvorenom sistemu na 250 ° C, pri čemu prelazi u linearni polimer sa 15.000 ili više, tipičnih dugolančanih ponavljajućih jedinica.





U drugom koraku atomi hlora povezani s fosforom u polimeru su zamijenjeni organskim skupinama, u reakcijama sa alkoksidima, ariloksidima, aminima ili organometalnim reagensima.


Sa obzirom da mnogi različiti reagensi mogu sudjelovati u ovom makromolekularnim reakcijama supstitucije, i zbog toga sto se mogu koristiti dva ili više reagensa, može se proizvesti veliki broj različitih polimera, svaki s različitim kombinacijom svojstava. Varijacije ovog procesa su moguće korištenjem poli (dihlorofospfazena) dobivenog u reakcijama kondenzacije.
Drugi sintetički proces se zasniva na kationskoj polimerizaciji koja omogućuje formiranje blok kopolimera ili češalj, zvijezde, ili dendritičke strukture.

Ostali sintetski postupci uključuju kondenzacije reakcije organskih-supstituirani fosfoamina.








Upotreba



Više od 700 različitih makromolekula koje odgovaraju ovoj strukturi su poznati s različitim bočnim skupinama ili kombinacijama različitih bočnih skupina. Kod ovih polimera svojstva djelomično zavise od visoke fleksibilnosti okosnice, otpornosti na zračenja, s visokim indeksom, UV i vidljivom transparentnosti, i otpornosti od požara. Međutim, bočne skupine imaju jednak ili čak veći utjecaj na svojstva polimera, zbog vlastitih svojstva kao što hidrofobnost, hidrofilnost, boja, zatim bioloških svojstava, kao što su bio erodibilnost ili transporta iona na polimere.


Prvi stabilni Termoplastični poli (organofosfazen), kojeg su izolirali Allcock, Kugel i Valan sredinom 1960-ih, su makromolekule s trifluoretoksi, fenoksi, metoksi, etoksi, ili različitim bočnim amino skupinama. 


Od te rane vrste, poli [bis (trifluoroetoksifosfazen], [NP (OCH2CF3) 2] n, je postao predmet intenzivnih istraživanja zbog svoje kristalnosti, visoka hidrofobnosti, biološke kompatibilnosti, vatrootpornosti, opće stabilnosti na zračenja, i jednostavnosti izrade u filmove, mikrovlakna i nanovlakna. Također je bio podloga za razne površinske reakcije za imobiliziranje bioloških agensa
Prve velike komercijalne primjene linearnih polifosfazena su u području visoke tehnologije elastomera, sa tipičnim primjerom koji sadrži kombinaciju trifluoretoksi i dugolančane fluoroalkoksi lance.

Smjesa dvije različite bočne skupine eliminira kristaliničnost u jednosupstituiranom  polimeru i omogućuje inherentnu fleksibilnost i elastičnost.
Postojanost na temperaturamaod -60 ° C , i svojstvima, kao što su otpornost na ulja i hidrofobnost su odgovorni za njihovu primjenu u kopnenim vozilima i zrakoplovima. Oni su također korišteni u biostabilnim biomedicinskim uređajima. Druge bočne skupine, kao što je ne-fluorirana alkoksi ili oligo-alkil eterska čini hidrofilne ili hidrofobne elastomere dostupnim na temperaturama u širokom rasponu od -100 ° C do + 100 ° C.
Polimeri s dvije različite ariloksi bočne skupine su također razvijeni, kao elastomeri otporni na vatru, i u upotrebi su kao toplinska i zvučna izolacija.
Linearni polifosfazeni s oligo-etileneoksi bočnim lanacima su smole koje su dobra otapala za soli kao što je litijev triflat. 

Ovi rastvori djeluju kao elektroliti za litij ionske prijelaze, i koriste se za punjenje litij-ionskih polimernih baterija. Isti polimeri su također koriste u solarnim ćelijama. Drugi polifosfazeni s bočnim sulfoniranim ariloksi skupinama se upotrebljavaju u membranama gorivih protonskih ćelija.
U vodi topljivi poli (organofosfazen) sa oligo-etileneoksi bočnim lancima mogu biti umreženi tehnikama gama zračenja. Umreženi polimeri apsorbiraju vodu i formiraju hidrogelove koji su osjetljivi na temperaturne promjene.

 To je temelj kontrolirane propusnosti membrane. Fosfazenski hidrogelovi su korišteni za kontroliranu resorpciju lijeka i druge medicinske primjene.
Različiti polimeri su istraživani kao makromolekularni nosači lijeka, kao membrane za kontrolirano oslobađanje lijeka, kao biostabilni elastomeri, i  kao posebno prilagođeni biološki materijali za regeneraciju ljudske kosti.

Prednost za ovaj posljednji zahtjev je da poli (dihlorofosfazen) reaguje sa aminokiselenskim etil esterom (kao što je etil-glicinat ili odgovarajući etilni esteri brojnih drugih aminokiselina) preko amino kraja kako bi se dobili polifosfazeni sa  aminokiselinsko esterskim bočnim grupama. Ovi polimeri polako hidroliziraju u približno neutralnom pH, puferiranoj otopini amino kiseline, etanola, fosfata, i amonijevog iona. Brzina hidrolize ovisi od amino kiseline, s poluživotom koji se razlikuju od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ovisno o strukturi aminokiselinskog estera.
Nanovlakna i porozni konstrukti ovih polimera pomožu u replikaciji osteoblasta i ubrzavaju popravak kosti.


Polisiloksani


Pojam "silikon" uveo je F. S. Kipping (1863-1949), a odnosi se na formalnu analogiju između silikonskih spojeva i ekvivalenata spojeva kisika i ugljika (polisilikonski ketoni). Međutim, Si-O-Si grupu bolje opisuje pojam "Siloksan." Strogo govoreći, sve silikona treba ispravno nazvati "Polisiloksanima“. Danas, pojam silikon se uglavnom koristi u kombinaciji sa tehničkim aplikacijama polisiloksana.
Siloksani su jedinjenja u kojima su atomi silicijuma vezani preko atoma kiseonika, svaki atom silicijuma nosi jednu ili više organskih grupa.







Drugim riječima, siloksani su gradivni blokovi silikonskih proizvoda.Sastavni dio siloksana predstavljaju oligomerni i polimerni hidridi sa formulama H(OSiH2)nOH i (OSiH2)n.Atomi kiseonika i silicijuma naizmenično formiraju osnovnu strukturu u kojoj su različiti bočni lanci povezani. Bočni lanci mogu da formiraju unakrsne veze koje utiču na svojstva polimera.


Razlikujemo četiri različite strukturne jedinice polisiloksana:

1. monofunkcionalna

2. difunkcionalna
3. trifunkcionalna
4. tetrafunkcionalna
Atomi kiseonika i silicijuma mogu biti povezani u cikličnu ili linearnu strukturu, i razlikujemo cilklične i linearne siloksane.
Neka od svojstava polisiloksana su: niska toplinska vodljivost, niska hemijska reaktivnost, niska toksičnost, termička stabilnost (konstantnost svojstava u širokom temperaturnom području od -100 do 250 ° C), sposobnost da odbijaju vodu (čine vodonepropusne membrane), ne podržavaju mikrobiološki rast, otporni su na kisik, ozon i ultraljubičastu (UV) svjetlost, električni izolatori, velika propusnost plinova.

Sinteza

Glavni put sinteze je kondenzacija dva silanola:


2 R3Si–OH → R3Si–O–SiR3 + H2O



Uz disilanol R2Si(OH)2, kondenzacijom se dobijaju proizvodi sa silanolnim grupama:



n R2Si(OH)2 → H(R2SiO)nOH + n−1 H2O



Mogu se dobiti i ciklički produkti:



n R2Si(OH)2 → (R2SiO)n + n H2O


Reakcije

Polisiloksani podliježu reakcijama oksidacije. Oksidacija organosilicijevih spojeva, uključujući i siloksane, daje silicij dioksid:


((CH3)2SiO)3 + 12 O2 → 3 SiO2 + 6 CO2 + 9 H2O



Jaka baza degradira siloksansku grupu, dajući siloksidne soli:



((CH3)3Si)2O + 2 NaOH → 2 (CH3)3SiONa + H2O



Slične reakcije se koriste za dobivanje linearnih silanola iz cikličnih.


Upotreba

Polisiloksani, s obzirom na njihova dobra svojstva, imaju široku upotrebu.
Polisiloksani se upotrebljavaju kao:


protivpožarne pjene (impregnacija podova kojom se sprečava širenje plamena i dima iz jedne prostorije u drugu),


šamponi, regeneratori, ulja, gelovi za kosu i regeneratori (amino funkcionalizovani omekšavaju kosu, PhMe3-derivati pojačavaju sjaj i koriguju boju kose, ali međusobno interaguju tako da se ne mogu koristiti u jednom preparatu)
akvarijumske spojnice (isključivo silikonske (100%!), otporne na visok pritisak)
lubrikanti u autoindustriji (stabilan na visokim temperaturama, nerastvoran u vodi i organskim rastvaračima)
u kuhinji (za izradu modla, podmetača...) zbog hemijske inertnosti kontakt sa hranom nije nepovoljan
suho (hemijsko) čišćenje (pogodniji od PCE (ne zagađuju okolinu), ne reaguje sa bojama i vlaknima)
oprema za bebe i igračke
zaptivni materijali u građevinskoj industriji
lubrikanti (lanci na biciklima, medicinski humani lubrikanti)




Silikonske tečnosti

Lanci sa naizmjeničnim atomima silicija i kisika, i bočnim organskim grupama.
Svojstva silikonskih tečnosti su transparentnost, bez ukusa i mirisa, bez poznatih štetnih efekata, niske nestabilnosti i površinske napetosti, i dobre temperaturne otpornosti.
Struktura silikonskih tečnosti je prikazana na slici:


Silikonske tečnosti se upotrebljavaju u hidrauličkim uljima, termički otpornim mazivima, u dielektricima i antipjenušavcmai za fotokopiraparate i printere, u sredstvima za impregniranje tekstila i kože, kao aditivne boje.


Silikonska sredstva za suzbijanje pjene (antipjenušavci)

Njihova sktivnost se zasniva na dodavanju aktivatora. Poništavaju djelovanje stabilizatora pjene, i na taj način zaustavljaju pojavu pjenjenja materijala. Mnogo su stabilniji za razliku od organskih sredstava za suzbijanje pjene. Koriste se u raznim industrijskim granama.
Struktura antipjenušavaca je prikazana na slici:






Silikonski tekstilni omekšivači

Sastoje se od linearnih aminopolidimetilsiloksana. Distribucija silikona na materijal vrši se preko amino funkcionalnih bočnih grupa, čime se postiže  maksimalno omekšavanje tekstilnih materijala ili kože.
Struktura silikonskih tekstilnih omekšivaćaje prikazana na slici:



Silikonske gume

Sastoje se od dugih polisiloksanskih lanaca i punila. Klasifikuju se prema metodama sušenja, viskoznosti baze polimera i temperaturnoj otpornosti.
Struktura silikonskih guma je prikazana na slici:



Silikonske zaštite za zidane konstrukcije

Hemijska struktura ih čini pogodnim za vezanje na podlogu. Uglavnom se koriste za zaštitu fasada i krovova od uticaja vode i vlage.
Struktura silikonskih zaštita za zidane konstrukcije je prikazana na slici:


Silikonske smole

Imaju veoma razgranata struktura, koja uključuje nepravilno umrežene tri i terafunkcionalne jedinice. Koriste se za modifikaciju alkidnih, akril i epoksi premaza, u industriji plastike za prizvodnju vatrootpornih modli...
Struktura silikonskih smola je prikazana na slici:


n
Literatura:


  • Polyphosphazenes: Multifunctional, Biodegradable Vehicles for Drug and Gene Delivery, Ian Teasdale and Oliver Brüggemann, Institute of Polymer Chemistry, Johannes Kepler University, 4060, Leonding, Austria.
  • Silicones Compounds and Properties, E brošura (www.wacker.com)
  • en.wikipedia.org/wiki/Polyphosphazene
  • en.wikipedia.org/wiki/Silicone
n
n
n